У СЛАВУ ПРЕДАКА

Након завршеног турнира (на коме су сви победници, као и давне 1915. године, били играчи који су „ратовали“ на страни Војске Краљевине Србије) присутнима се обратио Верољуб Смиљковић, председник Хуманитарне организације „Градитеља мира“ и захвалио им се на више него срдачном дочеку, лепо проведеном времену и притом изразио жељу да овај догађај буде повод за неку нову сарадњу и ново дружење.

Уз поздраве у име свих чланова организације „Градитељ мира“ и Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, остала је и успомена у виду заједничке фотографије свих присутних (слика горе).

Након растанка са новим пријатељима из Власотинца, носиоци пројекта „Лесковачки маневар“, Верољуб Смиљковић и Горан Радомировић упутили су се на завршни турнир који ће се одржати као једна од манифестација „Ноћ музеја 2026“ у лесковачком Народном музеју.

На путу, поред „гвозденог моста“ на Јужној Морави (са лесковачке стране), као и што само знамење каже, стали смо да одамо пошту четрдесеторици српских ратника, страдалих у праскозорје „Лесковачког маневра“, 24. октобра 1915. године, бранећи бугарским трупама да пређу на леву обалу реке.

Након њихове херојске погибије још целе две недеље касније – овај правац према Лесковцу био је брана продору до зуба наоружане, елитне 1. Софијске „Гвоздене“ дивизије. Исте оне која ће под налетом трупа пуковника Милића, 11. новембра 1915. бити враћена на почетне позиције по ободима лесковачке вароши.

А свима нама који пролазимо овим путем, више него читав век касније, кости наших предака говоре нам гласно:

ПУТНИЧЕ СТАНИ! Овде почива 49 СРПСКИХ незнаних ратника који храбро изгибоше 24. октобра злосрећне 1915. године јуначки бранећи мост који прелазиш. ЛАКА ИМ СРПСКА ЗЕМЉА! Споменик подиже 56 класа питомаца Војне Академије уз учешће благодарних Лесковчана (слике доле).

Scroll