Хуманитарна организација „Градитељи мира“, под покровитељством Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, у а партнерству са Народним музејом Лесковац у склопу „Ноћи музеја“, дана 16. маја 2025. год. у периоду од 18 до 20 ч. спровела је завршни турнир у друштвеној игри – ратној стратегији „Лесковачки маневар“.
На почетку финалне реализације пројекта „Лесковачки маневар – 110. година битке на Јужној Морави“ у име домаћина присутнима се најпре обратио Владимир Петковић, кустос лесковачког музеја.
У исцрпном излагању он се осврнуо најпре на положај Краљевине Србије током ратне 1915. године, а затим детаљније говорио о самом „Лесковачком маневру“. Било је доста речи и о месту које овај догађај заузима у нашој савременој историографији, те актуелном школском систему, а посебан осврт је дат и на улогу становника Јабланичког округа како током Великог рата тако и током ове битке (слика горе).
По устаљеној процедури, окупљеним заљубљеницима у историју и ратне стратегије се затим обратио Горан Радомировић, аутор игре. Након што је поздравио окупљене у име „Градитеља мира“ и појаснио концепт самог пројекта, присутнима је демонстрирао игру, упознао их са основним правилима, али и елементарној тактици – како би им додатно заголицао машту пре почетка „битке“.